τομέας δικτύων η υ

Ειδικότητα: Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Γιατί να επιλέξω την ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής ;

Γιατί απαντάει με ξεκάθαρο σε 2 βασικά ερωτήματα πού θέτουν όλοι όσοι αποφασίζουν την κατεύθυνση που θα ακολουθήσουν.

Είναι επάγγελμα με μέλλον ?

Για το σκοπό αυτό γίνονται μελέτες από διάφορους οργανισμούς, συλλόγους, Πανεπιστήμια και Ιδρύματα. Σύμφωνα με μία πρόσφατη έρευνα του Συλλόγου Ελλήνων Βιομηχάνων με τίτλο «Επαγγέλματα με Μέλλον», που διενεργήθηκε το 2019, ανάμεσα στις 11 ειδικότητες που θα χρειαστούν στο μέλλον περιλαμβάνονται τρεις ειδικότητες από τον κλάδο της Πληροφορικής (Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων, Μηχανικός Δικτύων και Βάσεων Δεδομένων και Μηχανικός Ανάπτυξης Λογισμικού). Είναι προφανές πως οι τεχνολογικές εξελίξεις έχουν άμεσο αντίκτυπο στην αγορά εργασίας, όπου παραδοσιακά επαγγέλματα τείνουν να αντικαθίστανται από λύσεις που προέρχονται από τον κλάδο της Πληροφορικής.

Σε ποιους κλάδους επιχειρήσεων μπορώ να εργαστώ ?

Παράλληλα, η ανάπτυξη του διαδικτύου (internet) δίνει τη δυνατότητα ανάπτυξης προϊόντων και διάθεσή τους σε παγκόσμια κλίμακα. Κατά συνέπεια, οι επιχειρήσεις χρειάζονται εξειδικευμένο προσωπικό ή συνεργάτες, που θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν αυτές τις λύσεις σε θέματα σχεδιασμού, ανάπτυξης, υποστήριξης και διάθεσής (πώλησης) τους. Το κράτος χρειάζεται εξειδικευμένο προσωπικό σε θέματα πληροφορικής για να υποστηρίξει την ηλεκτρονική διακυβέρνηση, δηλαδή την προσφορά ψηφιακών υπηρεσιών στους πολίτες.

Η ειδικότητα Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ αποτελεί τη βάση για όλα τα παραπάνω, όπου μέσα από τις σπουδές τους οι μαθητές αποκτούν πολύπλευρες γνώσεις στον τομέα της Πληροφορικής δίνοντας έμφαση στο κομμάτι του υλικού (hardware).