pic1

Ειδικότητα: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Ο  «ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ» μπορεί να εργαστεί στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα με σχέση εξαρτημένης ή μη εργασίας στην:

α)  Εγκατάσταση, ρύθμιση, έλεγχο, χρήση εφαρμογών λογισμικού Η/Υ & δικτύων και  υποστήριξη χρηστών και            συγκεκριμένα στηνεγκατάσταση, ρύθμιση, έλεγχο της ορθής λειτουργίας και χρήσης, αναβάθμιση και επικαιροποίηση            εφαρμογών λογισμικού και υποστήριξη των αντιστοίχων χρηστών των εφαρμογών

λογισμικού δικτύων, εφαρμόζοντας υφιστάμενες μελέτες και διαδικασίες,

β)  συντήρηση υπολογιστικών συστημάτων και δικτύων και συγκεκριμένα στη συντήρηση υπολογιστικών συστημάτων, στη ρύθμιση-       συντήρηση δικτύων υπολογιστών, εφαρμόζοντας υφιστάμενες μελέτες    και σχέδια,

γ)  πώληση προϊόντων συνδεδεμένων με την πληροφορική τεχνολογιών (hardware,software, προϊόντα             ψηφιακών τεχνολογιών).

δ)  αξιολόγηση σε επίπεδο εφαρμογής - υλοποίηση - συντήρηση εφαρμογών  λογισμικού εφαρμόζοντας υφιστάμενες αναλύσεις και         σχέδια  ανάπτυξης.

Ο πτυχιούχος της ειδικότητας "ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ":

1.    γνωρίζει τη βασική ορολογία πληροφορικής τόσο στον τομέα του υλικού

(Hardware), όσο και στον τομέα του λογισμικού (Software) που αντιστοιχεί στην ειδικότητά του.

2.   έχει την ικανότητα χειρισμού λειτουργικών συστημάτων

3.  έχει την ικανότητα να ελέγχει σε πρώτο επίπεδο και να συντηρεί  εγκαταστάσεις Η/Υ (Αναβαθμίσεις, Εγκαταστάσεις,             κ.λ.π.)

4.   έχει γνώση των αλγορίθμων και αυξημένη ικανότητα δομημένηςσχεδίασης προγράμματος

5.   έχει ικανότητα κωδικοποίησης μίας εφαρμογής σε γλώσσες δομημένου προγραμματισμού.

6.  έχει την ικανότητα να διαχειρίζεται προγραμματιστικά υλικό και λογισμικό, των εργαλείων  πολυμέσων  που  διαθέτει.

7.  έχει την ικανότητα να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες και να διαχειρίζεται κατάλληλα μία βάση δεδομένων (data                     base).

8. μπορεί να χρησιμοποιεί τις τεχνικές σχεδίασης και δοκιμήςπρογράμματος με τα εργαλεία πολυμέσων και είναι ικανός            να  τεκμηριώνει το  προϊόν που παράγει.

9.  έχει την ικανότητα να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες των εργαλείων επεξεργασίας στοιχείων ενός έργου              πολυμέσων (εικόνα, ήχο,animationκ.λπ.)

10.  έχει την ικανότητα να εκμεταλλεύεται τις εγγενείς πολυμεσικές δυνατότητες τωνWindows.

11.  μπορεί να αναπτύσσει ολοκληρωμένες εφαρμογές με χρήση εργαλείων πολυμέσων σε διάφορα                              περιβάλλοντα και λειτουργικά συστήματα, ακολουθώντας συγκεκριμένες προδιαγραφές.